Turystyka

Dolina Bugu to niezwykle malownicza kraina, która może poszczycić się wieloma walorami – zarówno przyrodniczymi, jak i kulturowo-historycznymi. Jest jednym z niewielu miejsc w Polsce, gdzie przyroda zachowała niezmienioną cywilizacją formę i naturalną równowagę. Bug – największy z prawych dopływów Wisły – wije się wśród rozległych łąk i pastwisk, wielokrotnie zakręcając i tworząc przełomy wśród urwistych skarp, liczne mielizny, wyspy i przepiękne starorzecza zwane „bużyskami”.

Równie wspaniała i niespotykana, jak sama rzeka, jest przyroda terenów ją otaczających, chroniona przede wszystkim w ramach Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego oraz Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. Tereny nadbużańskie to obszar nienaruszony przez człowieka i przez przemysł, co zapewnia turystom odpoczynek w ciszy, spokoju i w czystym ekologicznie miejscu. W tę przestrzeń pięknie wpisują się liczne zabytki, zbudowane w różnych stylach architektonicznych, co świadczy o niezwykle bogatej i ciekawej historii tych terenów.

Na niespotykany charakter Doliny Bugu ma także ogromny wpływ prawdziwa multietniczność oraz wielokulturowość obszarów położonych nad rzeką. To miejsce spotkania trzech kultur: białoruskiej, polskiej i ukraińskiej. Widoczne jest również oddziaływanie kultury greckokatolickich unitów, społeczności ewangelickiej oraz tatarskiej. Te wszystkie wpływy tworzą unikalną mozaikę, która znajduje swe odzwierciedlenie w lokalnej tradycji i folklorze. Jednak Kraina Bugu to nie tylko zakątek do kontemplacji przyrody i zabytków, lecz także idealne miejsce do aktywnego wypoczynku, gdyż jest to region charakteryzujący się znakomitymi warunkami do uprawiania bardzo wielu rodzajów sportu.

 

Działy turystyczne

 

 

Materiały turystyczne do pobrania

  1. Przewodnik turystyczny
  2. Mapa Bug Rajem dla Turyst
  3. Legenda mapy Bug Rajem dla Turysty
  4. Ulotka Siemiatycze